Borax je solí slabé kyseliny borité. Jelikož jde o silně alkalickou sloučeninu, její roztok je opět silně alkalický, mezi 9-10pH. V žaludku se mění na chlorid sodný a kyselinu boritou. V boraxu je 11.3% bóru a kyselina boritá obsahuje skoro dvakrát tolik, 17.5% bóru. Požité bórové sloučeniny jsou rychle a téměř kompletně vylučovány. Dříve byla kyselina boritá štědře používána jako konzervační činidlo v potravinách a je dnes již pro tento účel zakázana ve většině zemí a také je zakázána k prodeji veřejnosti v Austrálii.

Konvenční medicína prý neví, je-li boron nutný pro lidský metabolismus, ale výzkum potvrzuje, že ho lidský organismus nutně potřebuje. Potíže se zodpovězením této otázky spočívají v tom, že bór je přítomen ve všech rostlinách a surových potravinách. Diety s přiměřeným množstvím ovoce a zeleniny dodávají 2-5mg boronu denně, ale to také záleží na oblasti a způsobu pěstování.

Ve skutečnosti jíme v dietě ve vyspělých zemích kolem 1 – 2mg denně. Pacienti v nemocnicích a podobných zařízeních mohou dostávat jen kolem 0.25mg denně. Chemická hnojiva zabraňují vstřebávání boronu z půdy. Přirozeně pěstované jablko může obsahovat 20mg bóru, zatímco komerční stěží 1mg. Používání umělých hnojiv společně s bídným výběrem potravin drasticky snížilo náš příjem boronu ve srovnání s tím, kolik jsme přijímali před 50 – 100 lety. Dále je za nedostatek boronu zodpovědná i nesprávná příprava jídla. Vyléváme vodu z uvařené zeleniny, která obsahuje většinu minerálů a stejně tak odstraňuje minerály komerční zpracování potravin. “Phytic” kyselina v pečených potrvainách a ve vařených luštěninách a obilninách také snižuje vstřebávání minerálů. Z nedostatečného příjmu boronu pak často vyplývají naše mnohé zdravotní problémy.
Zdravotní význam boronu

Borax a kyselina boritá mají v podstatě stejný vliv na zdraví. Bór má antiseptické, protiplísňové a protivirové schopnosti, avšak pouze mírně protibakteriální. V rostlinách, stejně jako ve zvířatech, je boron nutný, aby se udržovala správná pevnost a funkce pojivových tkání, včetně buněčných stěn. Vyskytuje se v těle ve všech tkáních, ale především v přívěscích štítné žlázy, dále pak v kostech a zubech. Je nezbytný pro zdravou stavbu a funkci kostí a chrupavky. Dále reguluje absorpci vápníku, magnesia a fosforu díky svému vlivu na hormonální funkci přívěsků štítné žlázy. Co je jód štítné žláze, to je boron přívěskům.

Nedostatek boronu způsobuje hyperaktivitu přívěsků štítné žlázy a nadbytečnou hormonovou produkci způsobující nadměrný obsah vápníku v krvi, který uvolňuje z kostí a zubů. To vede s věkem k zavápňovní měkkých tkání, predevším endokrinních žláz, hlavně šišinky, a také vaječníků, ke křečím a svalové ztuhlosti, k cévní skleróze, osteoporóze, zavápnění ledvin, ledvinovým kamenům a eventuelně k selhání ledvin. Spolu s nedostatkem hořčíku je zásadní příčinou poškození kostí a zubů. Boron má vliv na metabolismus steroidních a zvláště pak sexuálních hormonů. Zvedá nízkou hladinu testosteronu u mužů a estrogenu u žen po menopause. Také aktivuje vitamin D, čímž mimo jiné zvyšuje příjem vápníku a jeho ukládání v kostech, oproti ukládáni v měkkých tkáních. Dále má příznivé účinky v případě potíží s cévním systémem, zrakem, rovnováhou, pamětí a vědomím a na lupénku.

Německý výzkumník Dr. Paul Gerhart Seeger prokázal, že rakovina běžně začíná zesláblostí buněčných stěn. Vzhledem k tomu, že nedostatek boronu je dnes běžnou záležitostí, může být jednou z hlavních příčin vzniku růstu rakovinných nádorů. Sloučeniny boronu mají protirakovinné vlastnosti a jsou potentním prostředkem proti osteoporóze, zánětům a nedostatku tuků v krvi. Dále je aktivní proti srážlivosti krve a nádorovým agentům.

Lék na artritidu podle Dr. Rex Newnhama

Rex Newnham PhD, D.O., N.D. začal v šedesátých letech trpět artritidou. V té době pracoval ve výzkumu půdy a rostlin v Perthu v západní Austrálii. Standartní léky nepomáhaly a začal se dívat po příčinách v chemii rostlin. Rozpoznal, že v jeho oblasti postrádají mnoho minerálů. Byl si vědom, že boron podporuje metabolismus vápníku v rostlinách a rozhodl se to zkusit. Začal brat 30mg boraxu denně a do tří týdnů byly všechny otoky, ztuhlost a bolesti pryč. Oznámil svůj objev zdravotním autoritám, ale ty neprojevily žádný zájem. Nicméně někteří lidé trpící artritidou byli nadšeni výsledky. Jiní však měli strach užívat něco, co na sobě neslo označení “Jed na šváby a mravence”. On eventuelně začal vyrábět pilulky s bezpečně a účinně dávkovaným boraxem. Během pěti let již prodával 10000 balení boraxu měsíčně, bez reklamy, jenom díky šíření informace od úst k ústům. Že už to nebyl schopen dělat takhle po domácku, spojil se s farmaceutickou firmou, aby pilule dala na trh ona. To byla zásadní chyba. Bylo mu řečeno, že by borax konkurvoval s podstatně dražšími přípravky a omezoval firemní příjem a hlavně profit. Protože firma měla své lidi na vládních zdravotních komisích, zařídili, aby Austrálie v roce 1981 vydala nařízení, kterým vyhlásila boron a jeho sloučeniny za jed v jakékoliv koncentraci a Rex Newnham dostal 1000 dolarů pokutu za prodej jedu, což efektivně zarazilo šíření léku na revma v Austrálii.

Následovně publikoval několik vědeckých papírů na vztah boraxu a revmatismu. Jedním z nich byla dvojnásobně slepá klinická studie (1985) provedená v Královské Melbournské Nemocnici, která ukázala pozoruhodné zlepšení stavu u 70% pacientů, kteří studii dokončili. Pouze 12% z kontrolní placebo skupiny se také vylepšilo. Nebyly pozorovány žádné postranní nepříznivé účinky, zato někteří pacienti se pochlubili, že se jim ulevilo od problémů se srdcem a že se cítí podstatně lépe a jsou méně unaveni. Další léta zasvětil především výzkumu vztahu mezi obsahem boronu v půdě a revmatismem. Například zjistil, že ostrovy produkující cukrovou třtinu mají velice nízkou hladinu boronu v půdě díky těžkému používání umělých hnojiv. Jamaika má nejnižší obsah a revmatismus postihuje kolem 70% populace. Poznamenal, že kulhá i většina psů. Další je Mauritius s nízkým obsahem boronu a 50% výskytem revmatismu. Denní příjem boronu je v těchto zemích méně než 1mg denně. Za pozornost stojí i rozdíl ve výskytu revmatismu mezi Indy a původními obyvateli Fidži. Zatímco u Indů, kteří se živí převážně rýží pěstovanou na umělých hnojivech, je výskyt revmatismu kolem 40%, původní obyvatelstvo, které se žíví převážně škrobovinami zemních hlíz, pěstovaných přirozeně, má výskyt artritidy pouhých 10%.

Půdy USA, Anglie, Austrálie a Nového Zelandu všeobecně obsahují s bídou tolik boronu, aby do sebe jejich populace dostala alespoň 1-2mg boronu denně, a artritidou trpí kolem 20% lidí. Na druhé straně Carnavon v západní Austrálii má vysoký obsah boronu v půdě a vodě a artritida se vyskytuje u 1%. Podobně je tomu v Nawgha Springs na Novém Zélandu s velmi vysokým obsahem boronu v léčebných lázeňských vodách, kde se léčí revmatismus. Ve skutečnosti všechny léčivé prameny na artritidu mají vysoký obsah boronu. Obsah půdy je vysoký i v Israeli, s výskytem revmatismu 0.5-1%.

Analýzy kostí poukázaly na to, že revmatické klouby a blízké kosti mají pouze poloviční obsah boronu oproti běžně zdravým. Stejně tak míza vyživující kloubní chrupavku má u revmatiků nedostatek boronu. Po dodávání bóru se kosti nadprůměrně zpevnily a ztvrdly, až si chirurgové stěžovali, že jdou podstatně obtížněji řezat. Při dodávání boronu se kosti hojí dvakrát rychleji než bez něj, jak u člověka, tak u zvířat. Koně a psi se zlomeninami nohou a dokonce i pánve, se kompletně uzdravují.

Borax je účinný i u jiných forem artritidy, jako je mladistvá artróza a systemická lupénka. Dr. Nenham například ošetřoval devíti-leté děvče s mladistvou artritidou a vyléčil ji během dvou týdnů. Píše, že se lidé zbaví problémů s bolestmi a otoky během jednoho až tří měsíců. Potom mohou omezit příjem na jednu až tři (3mg) tablety denně jako údržbu a prevenci. Také se vyjádřil, že pacienti často pocítí Hexheimerovy reakce a že toto je vždy dobrým znamením. Musí vydržet další dva až tři týdny, než tyto zesílené příznaky artritidy odezní.

Tento zajímavý výrok je překvapivý. U Hexheimerovy reakce jde o počáteční zhoršení příznaků. Běžně je to způsobeno uvolňováním jedů z rozpadající se candidy a jiných mykoplasmů do organismu. Jde o velice častý příznak antibiotických léčeb a borax je definitivně vyjimečně účinný a silný proti-plísňový prostředek. Co mne však překvapuje je to, že k tomu dochází při již tak malém dávkování jako je 70-90mg boraxu. Stejně překvapujícím shledávám, že až 30% lidí s kostním revmatismem zažilo také zlepšení v případě revmatické horečky a že rozdíl mezi těmito dvěma formami artritidy je poněkud neurčitý. Věřím tomu, že u dlouhodobých chronických a odolných případů by mohlo být ku prospěchu používat i další proti-mikrobiální léčby.

Osteoporóza a sexuální hormony

Nedostatek boronu nesmírně zvyšuje vylučování vápníku a hořčíku močí. Doplněk boraxu snižuje vylučování těchto dvou minerálů až o 50%. Vzhledem k tomu, že většina této ztráty pochází z kostí a zubů, nedostatek boronu může být hlavní příčinou těchto ztrát a tím osteoporózy a kazivosti zubů. Odhaduje se, že 55% Američanů přes 50 let trpí osteoporózou a že kolem 80% z toho jsou ženy. Celosvětově trpí touto nemocí třetina žen a dvanáctina mužů a je příčinou miliónů zlomenin každým rokem. Krysy s vyvolanou osteoporosis byly krmeny přídavkem boraxu po 30 dní s tím výsledkem, že jejich kosti pak byly srovnatelné s kostmi zdravých krys kontrolní supiny a skupiny doplňované ostradiolem (umělý estrogen).

Tento blahodrný vliv boraxu na kosti lze přisoudit dvěma vzájemným jevům. Vyšší obsah boronu v kostech je zpevňuje spolu s normalizací sexuálních hormonů, které stimulují růst nové kostní tkáně. Nízké úrovně estrogenu po přechodu jsou považovány za hlavní příčinu osteoporózy u žen. Úbytek testosteronu u mužů probíhá daleko pomaleji a to se nejspíše odráží i v rozdílu výskytu osteoporózy mezi pohlavími. Nedávný výzkum zjistil, že dodávání boronu u žen po přechodu zdvojnásobí nejaktivnější krevní estrogen, 17-beta oestradiol, na úroveň dosaženou hormonálním léčením. Stejně tak se vice než zdvounásobila hladina krevního testosteronu u mužů. Zatímco u konvenčních teapií dochází ke zvýšení rizika rakoviny prsů a dalších orgánů, toto není známo u hormonů pocházejících z vlastní produkce těla, byť i podpořené dodáváním boronu.

Některé ženy trpí před-menstruálními potížemi díky vysokému estrogenu a nízkému progesteronu. Proto by se mohly obávat používat boron. Avšak, nenašel jsem žádné důkazy, že by boron navyšoval hladinu estrogenu nad normál. Boron může vyvažovat hladiny sexuálních hormonů podobně jako prášek z kořene Maca. Maca působí na podvěsek mozkový a nejen že zvyšuje, ale především vyrovnává produkci sexuálních hormonů.

Nedávná studie u mužů 29 – 50 let zjistila, že hladina volného testosteronu (té nejdůležitější formy) se zvýšila o třetinu dennim doplňkem 100mg boraxu po dobu jednoho týdne. To je specielně zajímavé pro kulturisty. Výzkum působení bóru také ukázal, že zvýšená hladina testosteronu je nápomocná při regresi nádorového růstu prostaty, snižování její zánětlivosti a snižovíní PSA markerů, oproti farmaceutickým a zdravotnickým preferencím chemického kastrování mužů s touto rakovinou. Dále bylo zjištěno, že se po boronu významě zlepšila chápavost a paměť starších jedinců, možná právě díky vyrovnání hormonálních hladin a posílení buněčných stěn v mozku. (a možná taky odvápněním včetně šišiny)

Rakovina prsů je spojována se zavápňováním jejich tkání. Dle mého názoru je daleko důležitější normalizace hormonální produkce a vápníku s hořčíkem a tím buněčných stěn a funkcí, spíše než omezený a nejspíše chybný zdravotnický koncept, specielně proto, že věřím, že rakovina může obvykle být kontrolována dlouhodobou proti mikrobiální léčbou. Proto v takovém případě používáme bór i Macu.

Plísně a Fluoridy

Tím, že je bór tak vynikajícím proti-plísňovým prostředkem není překvapující fakt, že je úspěšně používán při léčení Candidy. Na fóru Earth Clinic nazvaném Borax Cures je o tom mnoho zajímavých informací. Do průměrné váhy (75kg) používají lidé 1/8 čajové lžičky boraxu a těžší lidé 1/4 lžičky na litr vody. Tu pak pijí během dne nějakých 4-5 dní v týdnu tak dlouho, dokud je potřeba. Mnoho přispívajících napsalo, že je to buďto vyléčilo, nebo jim to značně pomohlo.

a) “Mám také lupénku, takže bolesti kloubů mohou být lupénkovou artritidou která se do nich pouští. Po přečtení příspěvků o boraxu na tomto fóru jsem si pomyslel, že bych to zkusil. Ach můj bože!!! Bolest v kolenou zmizela během jednoho dne! I má lupénka se jeví daleko lépe po dvou dnech pití ¼ lžičky boraxu v litru vody.

b) Další o plísni na nohou. “Namočil si nohy a naplácal na ně hrst boraxu a rozetřel ho po pokožce na nohou. Přestaly ho okamžitě svědit! Šokovalo ho to! Po několika týdnech jsem se ho zeptal, jak to má s “atletickou nohou”. Wow! Už se to nevrátilo! Ta věc to kompletně vyléčila!!!”

c) Další nadšené příspěvky byly o Candidě vaginy. Borax se projevil jako efektivnější než jiné metody. Běžně si ženy zasunuly jednu kapsli s boraxem do vaginy před spaním a opakovaly to až po dobu dvou týdnů. Borax také může být vmíchán do chladného, celkem solidního kokosového oleje, zformovaného a použitého jako čípek. Nedávná vědecká práce potvrdila tato pozitivní pozorování s Candidou vaginy. Kyselina boritá v dávce naplněné kapsle pracovala i v případech candidy a všech testovaných bakterií odolných drogám. Výplach nemusí být účinný díky přílišnému zředění u těchto odolných forem, ale borax by měl být dostatečný u běžné candidy díky své alkalinitě, oproti kyselině borité.

Za běžných zdravých podmínek v nás candida existuje ve formě neškodné oválné kvasinky. Avšak v momentě, kdy je napadena, se řetězí nejdříve do podlouhlých buněk pseudohyphae a poté do dlouhých, silně patogenních a prorůstajících dutých vláken hyphae. Ty poškozují střevní stěnu a způsobují zánět a syndrom propustného střeva. Tyto buňky a vlákna lze pak najít v krevním řečišti pacientů s rakovinou a autoimunními nemocemi. Candida také dokáže tvořit odolné biofilmy. Tato studie poukazuje na to, že kyselina boritá a borax zabraňuje tvoření biofilmů a metamorfóze kvasinkové formy candidy na plísňovou. V dalších článcích pokazuji na to, že tento patogenní process je běžně započat antibiotiky a že je prvotní příčinou většiny našich moderních onemocnění. Tento fakt činí z boraxu a kyseliny borité primární zdravotní nápravu. Nicméně tento článek poukazuje i na další důvody na to, abychom některý mohli zařadit na první místo.

Vědecká Revue v 2011 shledala že: “Kyselina boritá je bezpečnou, altenativní a ekonomickou možností pro ženy s opakovanými a chronickými příznaky vaginální infekce v případě, že standartní metody se projeví jako neúčinné.” Avšak vzhledem k tomu, že je tato metoda o tolik účinnější než všechny drogy, je otázkou, proč není kyselina boritá používána jako první výběr, nebo dokonce ještě účinnější borax.

Další studie z Turecka poukazuje na ochranný efekt kyseliny borité v potravinách znečištěných mykotoxiny, především plísňovými aflatoxiny. Mezi nimi Aflatoxin B1(AFB1) způsobuje rozsáhlé škody DNA a je nejsilnějším karcinogenem jaký byl kdy testován, zasahující především játra a plíce, a který také způsobuje “vrozené” vady, imuno toxicitu a dokonce i úmrtí chovné zvěře a lidí. Ošetření potravin kyselinou boritou potlačovalo tyto účinky a vedlo ke zvýšené odolnosti DNA oxidačnímu poškození způsobenému aflatoxiny. Silná protiplísňová aktivita bóru je samozřejmě důvod, proč byl bór používán v potravinářství jako konzervační činidlo v první řadě.

Borax sdílejíci osud zneuctění s jodovou směsí Lugol, může být úspěšně použit i při očistě organismu od akumulace fluoridů a jedovatých kovů.Fluoridy nejenže rozkládají kosti, ale také se zúčastňují zavápnění šišinky a způsobují nedostatečnost štítné žlázy. Borax reaguje s fluoridy na sloučeniny, které tělo dokáže vylučovat močí. Čínská studie použila borax u 31 pacientů s fluoridovanou kostrou. Množství bylo postupně navyšováno od 300 do 1100mg denně během tří měsíců s tím, že každý měsíc byl dán týden bez bóru. Léčba byla úspěšná s 50 – 80% zlepšením stavu pacientů.

d) Přispěvatelka na jednom fóru trpěla fibromyalgií/rosaceou (růže), chronickou únavou a TMJ (problem s čelistními klouby) už 10 let. Věřila tomu, že to bylo díky fluoridům. Použila 1/8 čajové lžičky (Čl) boraxu 1/8 ČL mořské soli na litr odchlorované vody a pila roztok 5 dní v týdnu. Během dvou týdnů se jí vyčistil obličej, zmizela zarudlost, srovnala se tělesná teplota, zvedla se jí energie a začala shazovat přebytečnou váhu. Jedinným postraním účinkem bylo počáteční zhoršení stavu růže.

e) Další příspěvek: “Před sedmi lety rakovina štítné žlázy, další rok adrenalinová únava a pak předčasná menopausa. Další rok kolaps uterusu a následná hysteroktomie. Další rok fibromyalgia a neuropatie. V časném dětství fluorovaná voda s fluoridovými tabletami. Podzim 2008 jsem hleděla do očí kompletní neschopnosti. Stěží jsem chodila a nemohla jsem spat pro bolesti. Zvracela jsem deno denně. Poté, co jsem si početla o fluoridech, jsem porozuměla, kde hledat příčinu mých problémů. Začala jsem s boraxem 1/8 ČL denně v litru vody. Během 3 dnů mé příznaky téměř zmizely.”

Metabolismus vápníku a hořčíku

Zhruba polovina hořčíku obsaženého v těle se nachází v kostech a druhá ve tkáních. Pouze jedno procento se nachází v krvi a ledviny se mermomocí snaží tuto krevní hladinu udržet odstraňujíce přebytky. Na druhé straně je 99% vápníku v kostech a zbytek v mezibuněčné míze (a krvi). Svaly se stahují s přístupem vápníku do buněk a uvolní se vypuzením vápníku z buněk přičemž magnesium vstoupí (říká teorie). Tato pumpa vyžaduje hodně energie a pokud jí mají buňky málo, vápník se může v buňkách hromadit. Nedostatek energie může mít příčinu v napadení candidou, špatném metabolism cukrů a tuků, v různých dalších nedostatcích a akumulaci jedů a zplodin. To vede k pouze částečnému uvolnění svalstva, k jeho ztuhlosti a ke křečím, ke špatné cirkulaci krve a mízy. Čím víc vápníku se přesunuje z kostí do měkkých tkání, tím jsou problémy horší. Nervové buňky také mohou akumulovat vápník, což vede ke špatnému přenosu nervových impulsů. Dále zavápnění způsobuje oční katarakty, snižuje se hormonální produkce se zavápněním žláz a i další tkáně jsou handikapované. Zavápnění zároveň způsobuje nedostatek hořčíku v buňkách a ten je potřebný k aktivaci nespočetného množství enzymů. Jeho nedostatek způsobuje neefektivní produkci energie.

Další problém se zavápněním je poškozování buněčných stěn, což zaviňuje jejich špatnou průchodnost. Pokud zavápnění přeroste kritickou mez, buňka odumře. Zde můžeme vidět důležitost boronu coby regulátoru funkcí buněčné výměny, specielně vyrovnanosti vápníku a hořčíku. S nedostatkem boronu nemůže hořčík dovnitř a vápník ven. Toto je stav stárnutí a nedostatek boronu k němu příspívá. Při dobrém zdraví a hlavně v mladém věku je poměr vápník/hořčík 2:1 normální a prospěšný v běžné zdravé dietě. S postupujícím věkem si však při nedostatku boronu pořídíme stav, kdy potřebujeme čím dál tím víc hořčíku a méně vápníku. Aby byl boron plně efektivní při nápravě zvápenatělých tkání, je třeba doplňovat spoustu hořčíku. Starším lidem doporučuji 400 – 600mg hořčíku spolu s boraxem během dne. Nicméně ústní hořčík může být omezen svým projímavým účinkem a zde je možnost ho doplňovat přes pokožku při chronických kloubních onemocněních. Pochybuji, že je vůbec třeba doplňovat vápník. Podle mého mají postižení dostatek vápníku uskladněného v měkkých tkáních, kam nepatří, a dodávaný bór a hořčík by ho měly přesunout kam patří, tudíž do kostí. Považuju zdravotnickou zaujatost s vápníkem za poukázku na urychlené stárnutí.

Co a kolik užívat

V některých zemích je borax ještě stále k dostání v sekcích pracích prášků. Neexistuje potravinový standart a ani není potřeba. Veškerý borax pochází z Kalifornie a Turecka a nezáleži na tom, jestli byl zabalen v Číně, nebo jinde. Nálepka obvykle udává 99% čistotu, která je bezpečná a je legálním standartem pro zemědělské účely. Znečištění je povoleno do 1%. Kyselinu boritou, pokud ji lze koupit, můžeme použít zhruba ve dvou třetinovém množství oproti dávkování boraxu.

Nejdříve rozpusťte lehce vrchovatou lžičku boraxu (5-6g) v jednom litru čisté vody. Toto je váš základní koncentrovaný roztok, který držte z dosahu dětí. Standartní dávka je 1 čajová lžička koncentrátu (5ml), která obsahuje cca 25-30mg boraxu a dává kolem 3mg bóru. Berte jednu dávku s jídlem. Pokud se na to cítíte, vemte druhou později opět s jídlem. Pokud nemáte zdravotní problémy, berte to jako doplněk napořád.

Pokud problémy máte, například revmatismus, křeče a cukání svalů, ztuhké svaly díky věku, jste v přechodu a na podporu produkce pohlavních hormonů, navyšte užívání na tři a víc standartních dávek tak dlouho, dokud problém neodezní. Pak spadněte na udržovací užívání jedné až dvou dávek denně.

V případě Candidy a jiných plísňových a mykotických nákazách, stejně jako pro očistu organismu od fluoridů a nežádoucích kovů, použijte zhruba 1/8 čajové lžičky (500mg) boraxu rozpuštěného v litru vody a pijte během dne. To platí pro podprůměrnou až průměrnou osobní váhu. Jste-li nad průměrem, použijte 1/4 lžičky boraxu (1000mg) v litru vody. Vždy začněte s nižšími dávkami a navyšujte až na požadované maximum. Berte maximální dávku 5x týdně dokud ji potřebujete, nebo berte na střídačku nižší a maximální dávku.

Na vaginální infekci naplňte velkou želatinovou kapsli boraxem a aplikujte ji přímo do vaginy před spaním po dobu jednoho až dvou týdnů. Na plísně na nohou navlhčete nohy vodou a vetřete borax do pokožky. Vyšší koncentrace boraxu chutnají po mýdle a je možné chuť potlačit ovocnými šťávami, kyselinou askorbovou, nebo octem (nebo HCl).

V Evropě byl borax a kyselina boritá vyhlášeny za reproduktivní jedy a od 10. prosince 2010 již nejsou běžně k dostání pro veřejnost v rámci EU. Současně je borax stále ještě k dostání ve Švýcarsku, ale nelze ho exportovat do Německa. Malá množství (20 – 50g) mohou být k dostání v drogeriích jako jed na mravence a prodej je registrován.

Bór v tabletách lze koupit po internetu, či v obchodech se zdravím, a běžně obsahují 3mg bóru. V některých státech EU, jako je Holandsko, mohou ještě obshovat borax. Zatímco jsou použitelné jako doplněk, nepovažuji je za účinné proti candidě a mykotickým nákazám. Většina vědeckých prací a osobních zkušeností s revmatismem, osteoporózou a problémy s hormonální produkcí byla založena na boraxu, nebo kyselině borité. Není známo, zda neionické formy bóru jsou účinné. (dá se dohnat zapitím slabou HCl)

Možné vedlejší účinky

Zatímco vedlejší účinky farmaceutických přípravků jsou pověstné svými negativními a často nebezpečnými výsledky, u přírodních látek jako je borax většinou spíše způsobují celkově léčebné a dlouhodobé výsledky. Nejčastějším nepříjemným efektem užívání je Hexheimerova reakce spojená s odumíráním candidy. Některé osobní zkušenosti posbírané z různých fór poukazují na možnost velice rychlých účinků během několika málo dní. Toto je vždy odpověď funkcí těla. Vysoký obsah vápníku v měkých tkáních je často příčinou bolestí, křečí a cukání (tetany) svalů. Boron, zvláště pak v souvislosti s hořčíkem, dokáže velice rychle svaly uvolnit a problém odstranit.

Nicméně, při dlouhodobých chronických problémech se závažným zvápenatěním a velikým množstvím vápníku v měkkých tkáních nelze přemístit nadbytečný vápník v rámci těla do kostí v krátké době. To vede ke zvýšenému obsahu vápníku v nejvíce citlivých oblastech, specielně v ramenou a kyčlích. Tento problém může přetrvávat po dost dlouhou dobu a může být provázen i dalšími křečemi a bolestmi, problémy s cirkulací krve a plasmy a nervovými projevy. Nervové se projevují hlavně sníženou citlivostí v končetinách a může se to projevovat na citlivosti pokožky kdekoliv po těle. Zvýšený transport fluoridů a vápníku může vyvolat i přechodné bolesti ledvin. Takovým reakcím nelze nijak zabránit, pokud směřujeme k lepšímu zdraví.

Kdykoliv pocítíte takové příznaky, snižte, či přerušte dávkování, dokud projev neodezní. Poté opět začněte od malých dávek k větším. Dále velice pomáhá zvýšit příjem vody, kyseliny askorbové nebo jiných přírodních kyselin, a fyzický pohyb.

Jedovatost

Vládní úřady nás konsternují jedovatostí bóru. Vy byste mohli být konsternováni, pokud si přečtete co hovoří vlády o kuchyňské soli.

Akutní ústní jedovatost LD50, po které polovina testovaných zvířat umře, je 3000mg/kg u krys.

Dlouhodobé účinky na lidi: Mutagenetický jed pro savčí somatické buňky. Nejnižší smrtelná ústní dávka zaznamenaná u člověka je 1000mg/kg. Způsobuje neblahé reproduktivní potíže u lidí (potraty) meziplacentární cestou, může způsobit otravu během těhotenství u citlivých žen. Může způsobit totéž u zvířat včetně porodních defektů kostry, pohlavního ústrojí, svalů a neblahé změny v lůně u samic. Může mít neblahý vliv na DNA. Ve větším množství může dráždit trávící trakt, způsobit nevolnost a zvracení. Může neblaze ovlivnit smyslové vnímání, celkový metabolismus, srdeční a cévní systém a svaly a vyvolat křeče. Delší vystavení způsobuje dehydraci, ucpání vnitřních orgánů a agonii.

Nyní se podívejme na borax a kyselinu boritou:

Nízká ústní jedovatost. LD50 u krys 4500 – 6000mg/kg. Reproduktivní a vývojová jedovatost: Studie zvířat (borax-krysa, pes, myš) při vysokém dávkování prokázaly vliv na plodnost a varlata. Studie vlivu kyseliny borité (králík, krysa, myš) při vysokých dávkách vykazují vývojové vady plodu, včetně malé váhy a malých kosterních změn. Použité dávky mnohonásobně převyšovaly cokoliv, čemu by mohl být běžně vystaven člověk. Nebyla zjištěna rakovinotvornost u myší. Nebyla zjištěna mutagenecita během velikých serií krátkodbých pokusů. Lidské epidemiologické studie nevykazují zvýšené onemocnění dýchacích cest coby rizika v průmyslovém prostředí a při chronickém vystavení dělníků prachu obsahujícímu bór a nemá vliv na plodnost.

Zde si můžeme povšimnout, že kuchyňská sůl je až dvakrát jedovatější než borax a kyselina boritá, mění genetický kód a je mutagenická, zatímco bór je v tomto ohledu neškodný. U batolat je nejvyšší riziko otravy požitím. Odhaduje se, že 5-19 gramů boraxu můž způsobit vážné zvracení, průjem, šok a smrt, ale smrtelné dávky otrav nejsou v literatuře dokumentované. Následující data pocházejí z dokumentace US EPA a center pro kontrolu chorob.

Přehled 784 náhodných požití 10 – 84 gramů kyseliny borité nevykázalo žádná úmrtí. 88% případů nemělo žádné příznaky otravy. Nicméně zažívací, kardiovaskulární, jaterní a ledvinové příznaky byly pozorovány, stejně jako efekt na centrální nervovou soustavu, podráždění pokožky. Smrt byla pozorována u některých dětí a dospělých osob, které byly vystaveny více než 84mg/kg váhy, což odpovídá vice než 40g na 60kg tělesné váhy. Zvířecí studie prokázaly jedovatost na reproduktivní orgány jakožto nejcitlivější. Vystavení psů, krys a myší vykázalo poškození varlat a spermií při dávkování 26mg/kg, což odpovídá 15g na 60kg.

Nejvíce byly ohroženy plody a ze studovaných zvířat byly nejcitlivější krysy. Jedna studie našla sníženou váhu plodu už při 13.7mg/kg denně, podávanch během těhotenství. Neefektivní dávka byla stanovena na méně než 13.7mg/kg/den, což se rovná 5g na 60kg váhy.

Nicméně studie na krysách, která trvala 3 generace, neshledala žádnou reproduktivní jedovatost u rodičů a potomků při 30mg/kg/den během všech tří generací krys! Při další podobné studii tří generací krys nebyl shledán žádný vliv při dávkování 17.5mg/kg/den, zatímco další testovaná dávka 58.5mg/kg/den způsobila neplodnost. Lze tedy předpokládat, že denní dávka 20g na 60kg váhy je bezpečná z hlediska reproduktivních orgánů.

Lidské studie možné asociace mezi snížením plodnosti a vysokých dávek boronu ve vodě, půdě a prachu v Tureckých populacích, důlních podmínkách a průmyslové manipulaci neshledaly žádnou souvislost. Jedna ze studií dokonce shledala zvýšenou plodnost u dělníků v boraxovém průmyslu ve srovnání s průměrnou americkou plodností.

To vše je důležité vědět, protože právě jedovatost vhledem k plodnosti je oficíální záminkou pro současnou démonizaci boraxu. Bezpečnostní list na kuchyňskou sůl citovaný výše se také zmiňuje: “zatímco chlorid sodný byl použit jako negativní kontrola v některých studiích plodnosti, byl také použit jako důkaz, že jakákoliv chemikáie podávaná v dostatečném množství za laboratorních podmínek způsobuje novorozenecké vady.“ Držte si to v povědomí při dalším čtení.

Útok na borax

Revmatismem ve svých různých formách a jeho blízkým příbuzným osteporozou je postiženo kolem 30% lidí ve vyspělých zemích. Osteoporóza je zodpovědná za vice dlouhodobé nemocniční péče než kterákoliv jiná choroba. Je to díky velikému mnoství zlomenin. Toto je hlavním zdrojem příjmů pro zdravotnicko-farmaceutický průmysl. Pokud by se rozšířilo povědomí o schopnostech boronu, tento zdroj příjmů obchodu se zdravím by vyschnul a systém by se zhroutil. Jde o největší a nejvíce výdělečný podnik na světě a to nemůže být připuštěno.

Když přišel Dr. Newmham se svou boronovou léčbou revmatismu, nebyl to pro farmaceutický concern problém, protože informace se šířila pomalu a byla lehce potlačitelná. S internetem se obrázek velice změnil. Většina fondů na výzkum pochází od farama průmyslu a nevypadlo z něj nic, co by duplikovalo jeho vlastní studie a zkušenosti s osteoporózou a dalšími vlivy. Místo toho jdou fondy do patentovatelných boronových chemikálií s omezenými schopnostmi, jako je chemoterapie, a dokonce do zdiskreditování boraxu a kyseliny borité. Zkumavková studie zjistila že relativně malá dávka boraxu 4g!!! může poškodit bilé krvinky, stejně jako jiné, předešlé zkumavkové studie prokázaly jedovatost vitamínu C. Nejpositivnější studie dnes přichází z Číny, Japonska a Turecka.

N avíc, PubMed je prý veřejně fundovaný průzkumný ústav bio-zdravotních výzkumných publikací. Zatímco další publikace D. Newnhama a Zhpou L.Y. jsou stále na jejich seznamu, dvě důležité publikace o účincích boraxu zmíněné dříve, a to papír o artritidě v Melbourne a o kosterní fluoritidě z Číny, již jmenované nejsou, ačkoliv tam patří a definitivně na seznamu svého času byly. Mám podezření, že byly záměrně odstraněny, aby nemohly být citované v dalším výzkumu.

Navíc dochází k veřejnému demonizování boraxu pro jeho “neblahý vliv na reprodukci” a jeho jedovatost u nemluvňat. Například jsem nedávno četl článek od “uznávaného vědce” a člena prý “zeleného spolku životního prostředí”. V něm mu přišlo nebezpečí boraxu natolik “úděsné” a bylo natolik přehnané, že většina jeho poznámek mi otevřela oči.” Děkuju pěkně. Netušil jsem jak je borax jedovatý a v životě bych ho již nepoužil ani při praní, nebo na vyčištění záchodové mísy.”

Naprosto očividně jde o politickou kampaň aby byli lidé šťastní, že je vláda ochrání před tak strašným nebezpečím tím, že kompletně ilegalizuje borax. Nyní už se vyskytují i zaběhnuté prací prostředky, které obsahovaly čistý borax, pod stejnými obchodními jmény, ale bez boraxu. EU se postarala o početí této kampaně. V Červnu 2010 byly borax a kyselina boritá překlasifikovány do reprotoxické kategorie2, což naznačuje, že mohou být ve vysokých dávkách škodlivé reproduktivním orgánům a reprodukci jako takové a na balení musí být pirátský znak. (Jak výmluvné) Tato iniciativa je součástí světově harmonizovaného systému klasifikace a označení, který má být zaveden všude jak jen to nejrychleji půjde.

Evropská Chemická Agentura zdůvonila toto překlasifikování boronu takto: “Přístupná data nenaznačují podstatné rozdíly mezi snášenlivostí laboratorních zvířat a lidí. Proto je nutno usuzovat, že vlivy na zvířata se mohou projevit i u lidí. Jelikož data o lidských reakcích nejsou dostatečná k demonstraci neškodnosti anorganických borátů na plodnost, 17.5mg bóru/kg/den bylo použito jako NOAEL (bez projevů) pro mužskpou a ženskou plodnost. U krys se snížení váhy plodu projevilo při 13.7mg/kg/den a bezpečný limit byl tudíž ustanoven na 9.6mg/kg/den.”

Co ve skutečnosti říkají je: “Zatímco nemáme lidská data, zvířecí studie poukazují na to, že pro reproduktivní funkce dospělého člověka je denní dávka dvou čajových lžiček boraxu bezpečná. Ale abychom si byli naprostro jisti, že se nikomu nic nestane, zakážeme ho totálně.“

Co je důležité je fakt, že tento zákaz se nevztahuje na již zakázané bórové doplňky a přísady potravin. Jde o zákaz boraxu i coby prachu a čistího prostředku, jedu na mravence atd. Protože borax nelze lehce ani vdechnout, ani snadno neproniká pokožkou, je dost těžké vidět, jak by se dostal těmito cestami do těla při běžném používání. Pokud by stejný přístup platil pro všechny chemikálie, žádná by na konzumním trhu nezbyla.

Rozhodnutí bylo založeno na klíčové studii publikované roku 1972. Proč byla vykopána nyní, o 40 let později, a použita pro zdůvodnění zákazu boraxu a kyseliny borité, když nikomu nevadila 40 let? Nedává to žádný vědecký smysl specielně s ohledem na to, že nástupce boraxu, sodium percarbonate, je zhruba 3x jedovatější, zvířecí LD50 1034 – 2002mg/kg/den. I obyčejná jedlá soda, sodium bicarbonate, je LD50 3360mg/kg/den dvakrát jedovatější než borax. Žádná z těchto chemikálií nebyla testována ohledně vlivu na plodnost.

Totéž lze aplikovat na běžné prací prášky. Oficiální výrok o nich zní: Nelze očekávat jakoukoliv jedovatost, pokud jsou správně použity pro svůj účel – Vliv na reprodukci nebyl testován”. Složky v těchto produktech jsou jedovatější než borax, či kyselina boritá. Tak proč nemůžou být povoleny na tyto účely? A jak je to s chemikáliemi jako je sodný louh a kyselina solná? Proč jsou nadále v běžném prodeji?

„Bez ohledu na nedostatek jakéhokoliv veděckého opodstatnění byla postavena hráz boraxu s kyselinu bórovou, aby byly odstraněny ze světového trhu dostupného běžným lidem, a to prakticky bez výstrahy. I méně efektivní boronové tablety spadly pod kontrolu farmaceutickému průmyslu a jejich distribuce může být dále kdykoliv a jakkoliv omezena, i zastavena, pod regulacemi Codex Alimentarius. Tímto farmaceutický průmysl úspěšně a bezpečně odstranil jakoukoliv případnou hrozbu svým ziskům a přežití.”

 

http://www.health-science-spirit.com/borax.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..