V podmínkách drsného sibiřského klimatu po stovky let rostou mohutné cedry s vynikajícím dřevem na stavbu a výrobu nábytku, chutnými a velmi zdravými ořechy, stromovou pryskyřicí, které se lidově říká „guma“. Pryskyřice získala své jméno díky svým blahodárným vlastnostem, které jsou způsobeny tím, že samotný cedr během fotosyntézy vydává negativně ionizovaný kyslík. Snad proto, že Sibiřané od nepaměti hojně využívají výhod, které mají k dispozici, mezi něž patří cedrová pryskyřice, jejíž léčivé vlastnosti znaly i prababičky, jsou příkladem pro ostatní národy, pokud jde o zdravé a silné osoby. Cedrová pryskyřice, která má neuvěřitelnou schopnost hojit rány a regenerovat buňky, byla dlouho považována za velmi cenný produkt a byla používána národy Sibiře při léčbě různých nemocí.

VÝHODY PRYSKYŘICE

Cedrová pryskyřice byla široce používána a proslula během druhé světové války, kdy byl na frontách akutní problém s dekontaminací ran získaných v bitvách. Nedostatek antibiotik se podařilo kompenzovat nasazením borové pryskyřice,  jejíž použití přispělo nejen k dezinfekci, ale také k rychlému hojení ran. Navíc tato pryskyřice místo nedostupných vitamínů, která je součástí balzámů, působila jako stimulant těla a podporovala v něm vitalitu.

Ve vzdálených sibiřských osadách se stále používají žvýkací koláčky z cedrové pryskyřice, jejichž pravidelné žvýkání odstraňuje mnohá onemocnění dutiny ústní: posiluje dásně, dezinfikuje, zabraňuje hnisání nemocných zubů atd.

Před mnoha lety, kdy medicína byla ještě v plenkách a byla pro prostého sibiřského rolníka nedostupná, byl před nevyhnutelnou slepotou způsobenou šedým zákalem zachráněn, totiž cedrovou pryskyřicí, jejíž použití bylo lepší než jakýkoli lék vyléčený z očních chorob. A i když takové lékařské pojmy jako rakovina, různé druhy vředů v té době ještě nebyly vědecky vytvořeny, jehličnatá pryskyřice sloužila jako prevence jejich vzniku a dokonce i léčba.

Pryskyřice, získaná ze sibiřského cedru, má úžasné a prostě fantastické schopnosti pro hojení ran a dokonce se podílí na procesu buněčné regenerace.

Pomocí pryskyřice se dají vyléčit stovky nemocí, ale ne v přirozené formě, ale rozpuštěné v cedru a jiných olejích.

Živice má jen zpočátku tekutou konzistenci a po krátké době ztvrdne natolik, že se dá přirovnat ke kameni. Ano, je v něm spousta nečistot. Jiný název pro pryskyřici (vědečtější) je terpentýn. Odtud vznikl název rozpuštěné pryskyřice v cedrovém oleji – terpentýnový balzám.

BIOCHEMICKÉ SLOŽENÍ 

Pryskyřice obsahuje 30-35% těkavých látek: terpentýn a jeho deriváty, kyslíkaté sloučeniny a kyselinu jantarovou. Zbytek (65-70 %) představují pryskyřičné kyseliny a jejich deriváty, resinoly a rezinotanoly, rostlinné nečistoty, vitaminy C a D. Nejlepší potvrzení, že živice má léčivé vlastnosti, je, že se o něj zajímají profesionální lékaři a vědci. Provedli biochemickou analýzu pryskyřice a stanovili v ní přítomnost užitečných složek. Aniž bychom se tedy unavovali podrobným popisem složení, stručně zmíníme nejdůležitější látky: monoterpeny – základ pro další výrobu terpentýnu (32-35%), neutrální látky diterpeny a seskviterpeny, organické kyseliny (67-70 %); pryskyřice a barevné alkoholy, estery, kyselina jantarová a mastné kyseliny (laurová, stearová atd.).

Zde je třeba říci, že terapeutické a profylaktické vlastnosti pryskyřice jsou dány přítomností v této pryskyřici přesně neutrálních látek, jejichž podíl v pryskyřici je 6-20%.

ENERGETICKÁ VLNA PRYSKYŘICE – léčitel nejen těla, ale i duše

Kromě užitečného chemického složení někteří lidé připisují cedru i exotičtější léčivé vlastnosti. Říká se, že vše, co sibiřský cedr štědře sdílí s člověkem, vyzařuje energetické vibrace, jejichž vlny odpovídají energetickým vlnám zdravého lidského těla. A že díky tomuto jevu pryskyřice při kontaktu s naším tělem okamžitě začne ladit buňky těla na pozitivní vlnu, urychlí jejich regeneraci, očistí je od škodlivých látek a nemocí. Bioenergetika cedrové gumy umožňuje použití pryskyřice nejen jako druh farmakologického prostředku, ale také v kosmetologii.Tito lidé také tvrdí, že bioenergetika oleoresinu uklidňuje nervy, dodává důvěru ve vlastní schopnosti, srovnává náladu a pomáhá dělat správná rozhodnutí. Tedy cedrová pryskyřice, jejíž recenze lze snadno najít na internetu, je léčitelem nejen těla, ale i duše. Ale to jsou bohužel věci, které je dost těžké vědecky ověřit.

NEMOCI, PŘI KTERÝCH SE VYUŽÍVÁ PRYSKYŘICE

Nikdo netvrdí, že pryskyřice sibiřského jehličí by se v přítomnosti následujících nemocí měla používat jako jediný prostředek k jejich léčbě – to není všelék na všechny neduhy. Přesto bude borovicová ŽIVICE  se svými úžasnými léčivými vlastnostmi vynikající profylaktikum. Doporučuje se také zařadit do komplexní léčby, aby rekonvalescence pacienta probíhala co nejrychleji a nejefektivněji.

Potíže se žaludkem, trávicím traktem, dysbakterióza, cholelitiáza, enterovirové infekce u člověka ustoupí nebo se míra jejich projevu sníží při použití pryskyřice, kterou je nejlépe  smíchat s rakytníkovým olejem. Taková směs normalizuje práci celého gastrointestinálního traktu, zlepšuje sekreci žaludeční šťávy, tvorbu a sekreci žluči a má hojivý účinek na vnitřní orgány postižené vředy.

Pro osoby, které se pravidelně obávají problémů se srdcem a cévami (křečové žíly, hemeroidy, ateroskleróza, angina pectoris atd.), kteří mají predispozici k mozkovým mrtvicím, je indikováno použití borovicového oleoresinu, protože jeho působení ředí krev, posiluje stěny krevních cév, a normalizuje tlak a průtok krve přes ně, zlepšuje krevní oběh ve všech tělesných systémech.

Endokrinologové respektují léčivou pryskyřici pro její schopnost při pravidelném užívání normalizovat činnost štítné žlázy, snižovat množství cukru v krvi, což nepochybně prospěje všem diabetikům.

V praxi se osvědčilo, že pryskyřice nejpříznivěji pomáhá zmírňovat bolesti hlavy, uklidňovat nervy, zvyšovat celkovou výkonnost organismu, zmírňovat problémy spojené s poruchou spánku, snižovat vzrušivost organismu, minimalizovat účinky stresu , atd.

Cedrová pryskyřice má neuvěřitelnou schopnost hojit rány.

Ve skutečnosti je mnohem více nemocí, při kterých se bez pryskyřice z chladné Sibiře prostě neobejdete. Doporučujeme vyzkoušet – nejlépe tak ucítíte léčivou sílu cedrové pryskyřice.

JAK UŽÍVAT

Terpentýnový balzám, který se vyrábí z cedrové živive, je tak silný lék, že se užívá v přítomnosti onemocnění, nikoli pro účely prevence. Vnitřní užívání i  vnější použití je možné. Pro první případ jsou vhodné pouze 5% balzámy. Všechny ostatní koncentrace jsou pro vnější použití.

PROSPĚŠNÉ VLASTNOSTI

 • účinný antioxidant vytvořený přírodními silami;
 • má řadu hepatoprotektivních, protivředových, antiseptických a antisklerotických účinků;
 • normalizuje funkční schopnosti gastrointestinálního systému;
 • normalizuje metabolismus;
 • podporuje hojení;
 • odstraňuje toxické látky z těla a neutralizuje jejich účinky;
 • vyznačující se obecným posilujícím účinkem;
 • odstraňuje deprese a únavový syndrom;
 • přispívá k fungování mozku;
 • obnovuje ochranné schopnosti buněk na molekulární úrovni;
 • kyselina linolenová spouští tvorbu nových buněk;
 • kyselina linolová zlepšuje metabolismus tuků a upravuje stav pokožky.

Škodlivé účinky, stejně jako kontraindikace, nemá pryskyřice ani její olejové roztoky.

Kontraindikací k použití může být pouze individuální nesnášenlivost, která se vyskytuje v jednotkách.

Při správném použití pryskyřice v olejových roztocích dochází pouze k pozitivním výsledkům.

POUŽITÍ V MEDICÍNĚ

 • všechny druhy kožních onemocnění;
 • problémy se zuby a dásněmi;
 • slabost kloubů, jakékoli problémy s dýcháním a nosohltanem;
 • poruchy v trávicím systému;
 • poruchy srdečního rytmu (ischemická choroba, ateroskleróza, hypertenzní krize);
 • úprava vylučovacího systému;
 • vizuální funkce;
 • obnovení centrálního nervového systému;
 • normalizace endokrinního systému;
 • čištění krve a neutralizace lymfatické kongesce;
 • čištění těla;
 • onemocnění jater (hepatitida, cirhóza);
 • čištění krevních cév, normalizace tlaku;
 • jak se zbavit tromboflebitidy;
 • posílení ochranného potenciálu organismu

Tento seznam lze vypisovat donekonečna a přesto  můžeme na něco zapomenout.  Obyvatelé Sibiře neuznávají lékařské ošetření, protože znají sílu cedru, uzavřeného v pryskyřici.

SIBIŘSKÁ OČISTA

Každý, kdo někdy projevil sebemenší zájem o tajemství sibiřského zdraví, slyšel o „sibiřské očistě“ a možná  se díval s nedůvěrou na výsledky, které se jí připisují. 

Zkuste sami a uvidíte 🙂

Budete potřebovat:

obyčejná pipeta,

200 ml pryskyřice v 10procentním poměru s cedrovým olejem.

Každé ráno začíná užíváním pryskyřice nalačno půl hodiny před prvním jídlem. První den vezměte jednu kapku balzámu a dávku zvyšte pokaždé o jednu kapku.

Průběh léčby je 40 dní, množství pryskyřice se zvýší na 40 kapek nebo 5 ml. Poté začneme snižovat jednu kapku po druhé. Délka kurzu tedy bude 79 dní.

(Toto schéma je určeno pro osoby, jejichž hmotnost se pohybuje v rozmezí 80 – 100 kg)

KONKRÉTNÍ DOPORUČENÍ

angína

Doporučuje se vkapat 5 kapek balzámu do krku, potřít mandle nebo potřít z vnější oblasti. Neuškodí ani obklad.

S prostatitidou

Zaveďte do análu, zvažte bavlněný nebo obvazový tampon namočený v pryskyřici.

Nachlazení a jeho různé projevy

Olejový roztok nze živice vetřete do nosu, zátylku, krku, potřete záda a hrudník a vnitřně nakapejte alespoň 5 kapek.

Problémy v ústech

Pravidelně oplachujte, aplikujte obklady, aplikace s přídavkem roztoku pryskyřice. Pro prevenci můžete před aplikací pasty nakapat pár kapek na zubní kartáček.

Popáleniny (solární a tepelné)

Nezanechají na sebe ani vzpomínky při aplikaci pryskyřičných obkladů a tření stejným přípravkem.

Léčebný režim u všech nemocí je přibližně stejný, jak jste se sami mohli přesvědčit. Z toho lze vyvodit pouze jeden závěr – vytvoření domácí lékárničky začíná nákupem pryskyřice.

V kosmetologii

příznivý účinek na pokožku (zjemnění, dodání pružnosti, hebkost, udržení vnitřní vodní rovnováhy);

rychlé hojení ran;

má uklidňující účinek, zmírňuje svědění, odstraňuje zarudnutí a otoky;

nahrazuje masážní oleje a krémy;

účinně odstraňuje nečistoty, včetně kosmetiky.

Terpentýnové balzámy jsou vhodné pro všechny typy pleti.

KOUPELE

Přidáním olejové pryskyřice do koupelové vody (15 kapek), koupele nohou nebo obličejové koupele (2 kapky) současně vyčistíte pokožku a nasytí ji všemi blahodárnými složkami, které cedr prostřednictvím své šťávy přenesl.

aromaterapie

Naplňte svůj domov vůní jehličnanů a naplňte své tělo skutečným životem:

houbu lehce navlhčete životodárným balzámem a umístěte ji do místnosti;

přidejte pár kapek do vody, kterou naléváte do domácího zvlhčovače vzduchu;

jedna kapka na polštář poskytne hluboký, léčivý spánek.

Péče o obličej

Důkladně si umyjte obličej a krouživými, lehkými a masážními pohyby vetřete několik kapek balzámu (ne více než 5 %).

Peelingová maska

Rozemlejte hrst piniových oříšků do pastovitého stavu, přidejte 2 polévkové lžíce. lžíce medu a stejné množství olejového terpentýnu (5%). Hmotu vetřete krouživými pohyby do obličeje, nechte 5 minut působit a opláchněte. Jednou týdně bude stačit, aby tvář vyzařovala mládí a krásu.

Na akné

Pomůže i terpentýnový roztok, který je nutné aplikovat poté, co je obličej dobře napařený (dokud jsou póry stále otevřené). Tato metoda je účinná, pokud byla vyrážka důsledkem života ve velkém městě (znečištění plynem, špinavý vzduch, nekvalitní voda a potraviny nacpané chemikáliemi).

Pokud důvod spočívá v metabolismu nebo hormonálních poruchách, pak je k výše uvedenému postupu nutné přidat vnitřní příjem balzámu (každé ráno, na lačný žaludek, půl čajové lžičky).

Péče o rty

Každé ráno si čistíme zuby a úplně zapomínáme na rty, které také potřebují každodenní péči. Každé ráno promasírujte rty měkkým vlhkým zubním kartáčkem a poté vetřete 1 kapku terpentýnového balzámu. A jednou týdně si udělejte „jedlou“ masku s medem a pár kapkami balzámu. Herpes se strašně bojí pryskyřice – berte to na vědomí.

Vlasy

Trpí od nás velkou šikanou – vysušování, namotávání, rovnání, barvení, chemie, melír. K odstranění všech negativních důsledků lze olejovou pryskyřici vetřít do pokožky hlavy a aplikovat na čisté vlasy. Po 20 minutách jej můžete smýt běžným šamponem.

Při hubnutí

Pryskyřice není samostatný způsob, jak zhubnout, ale její pravidelné užívání nastartuje proces spalování tuků, pomáhá tělu odstranit veškerý přebytek, který se nahromadil za mnoho let nezdravého životního stylu. Aby proces hubnutí probíhal rychleji a efekt byl nevratný, je nutné přidat kapku pryskyřice:

při použití fytobandáží, fytopásů, fytocaps;

v těch kosmetických výrobcích, které obvykle používáte (krém, pleťová voda, tonikum, gel, sprej, pleťové vody, masky);

ve všech jídlech.

Nechte pryskyřici stát se ne lékem, ale příjemným a nesmírně užitečným zvykem, který vám zajistí ideální tělo a mnoho let zdravého života.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..